Zoeken

KNNV Natuurcafé: De vreemdste ogen in het dierenrijk door Ronald Petie

Let op! Aanmelden voor het KNNV-Natuurcafé via natuurlijkrotterdam@knnv.nl

Hoe ziet een bij een bloem? Hoe vinden nachtdieren hun weg in het donker? En wist je dat zelfs kwallen en zeesterren ogen hebben? Mensen hebben goede ogen, maar er zijn dieren die de wereld zien op manieren die wij ons nauwelijks kunnen voorstellen. Tijdens deze lezing vertelt bioloog Ronald Petie over de vreemdste en meest fascinerende ogen in het dierenrijk. 

Sommige dieren zien kleuren die voor mensen onzichtbaar zijn, zoals ultraviolet licht. Bijen gebruiken dit bijvoorbeeld om patronen in bloemen te herkennen die wij niet kunnen zien. Andere dieren, zoals de kleurrijke bidsprinkhaankreeft, kunnen juist veel meer kleuren onderscheiden dan mensen. In de diepzee hebben dieren ogen die licht verzamelen in bijna totale duisternis, zodat ze zelfs het zwakste schijnsel kunnen waarnemen. Tegelijkertijd zijn er in die donkere wereld veel soorten die zelf licht produceren, een verschijnsel dat bioluminescentie wordt genoemd. Dat licht gebruiken ze om prooien te lokken, vijanden te verwarren of met soortgenoten te communiceren. Op het land zijn dierenogen vaak net zo verrassend. Insecten reageren bijvoorbeeld razendsnel op beweging dankzij hun samengestelde ogen, die bestaan uit honderden kleine lensjes.  

Meer over de spreker
Na zijn studie Biologie in Wageningen promoveerde Ronald Petie aan de Universiteit van Lund in Zweden. Daar onderzocht hij hoe kubuskwallen hun ogen gebruiken om hun zwembewegingen te sturen. Vervolgens werkte hij aan de Universiteit van Kopenhagen, waar hij onderzoek deed naar de ogen van de doornenkroonzeester en hoe deze dieren hun weg vinden naar de koraalriffen waarop zij leven. Tegenwoordig werkt Ronald bij Wageningen Bioveterinary Research. Daar doet hij onderzoek naar de verspreiding van dierziekten, waaronder vogelgriep en Afrikaanse varkenspest.

Praktische informatie
Datum: Dinsdagavond 13 oktober 2026
Tijd: 19:15 (inloop met koffie en koek), lezing 19:30 tot ca. 21:00 uur
Locatie: Natuurhistorisch Museum Rotterdam
Adres: Westzeedijk 345 (Museumpark), 3015 AA Rotterdam
Kosten: € 2 te voldoen op de avond zelf
Aanmelden verplicht: stuur een e-mail naar natuurlijkrotterdam@knnv.nl

Deze avond is een gezamenlijk initiatief van KNNV Natuurlijk Rotterdam en Het Natuurhistorisch.